Pěstitelé cukrovky se obávají přetlaku cukru na trhu a poklesu cen

Pěstitelé cukrové řepy na jižní Moravě přemýšlejí, jak se vyrovnají s končícími kvótami Evropské unie na výrobu cukru. Očekávají, že s přetlakem cukru na trhu klesne cena a bude tlačit dolů cenu cukrovky. V krajním případě zvažují, že cukrovku příští rok vůbec nezasejí.

Už nyní se pohybují na hraně rentability a nižší cena by ekonomiku pěstování nasměrovala do záporných čísel. Do hrušovanského cukrovaru, který patří rakouské skupině Agrana, dodává řepu Agrodružstvo Vrbovec ze Znojemska. Zatímco v předchozích letech osévalo téměř 300 hektarů, letos v předtuše klesajících cen pouze 110 hektarů. Výnosy budou podle předsedy představenstva Tomáše Rašky špatné kvůli letošnímu průběhu počasí na Znojemsku. Očekává pod 50 tun na hektar. V minulých letech se výnos pohyboval kolem 60 tun. dodal, že dělat řepu při výnosu 60 tun a ceně 750 korun za tunu nemá cenu. Agrana si navíc stanovuje výkupní cenu podle prodejních cen cukru, která je v současnosti poměrně nízko.

Pouze pro výrobu bioetanolu pěstuje cukrovku Agrospol z Knínic u Boskovic a dodává ji do cukrovaru v Českém Meziříčí na Rychnovsku, který patří firmě Tereos TTD. Výnos by mohl být kolem 70 tun na hektar. To se však týká jen řepy z prvního setí, které zůstalo jen 36 hektarů. Zbytek museli přesít. Předseda Agrospolu Ladislav Menšík očekává zhruba 65 tun z hektaru. Také on poukazuje na přetlak cukrovky na trhu. Uvedl, že pokud cena klesne na 450 korun za tunu, nemá cenu ji pěstovat. A to má na rozdíl od Znojemska výhodu, že v těžších půdách Boskovické brázdy se udrží více vody a řepa dává větší výnos. Dosud dostával od cukrovaru dvouletou smlouvu na dodávku, nyní už pouze jednoletou. Cena šla trochu dolů. Zájem o cukrovku podle Menšíka bude, ale otázkou je, jak se budou ceny vyvíjet dál. Ze zrušení kvót nemá dobrý pocit, vyjádřil nejistotu Menšík.

Raška navíc připomněl, že pěstitelé v Maďarsku, na Slovensku i v Polsku dostávají na pěstování cukrovky vyšší dotace, a je tedy těžké jim na otevřeném trhu konkurovat. Oba tak přemýšlejí, co zasejí, pokud to nebude příští rok cukrovka. Pšenice i řepka šly v poslední době s cenou dolů a nějakou dobu se ceny ještě asi udrží. Zmínil dvě klíčové komerční plodiny s tím, že nakonec může být vybraná plodina rentabilnější než cukrovka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down