Evropská komise navrhla členským zemím reformu daně z přidané hodnoty (DPH). Nový systém, který by měl být funkční od roku 2022, by měl ztížit daňové úniky při obchodování přes hranici mezi členskými zeměmi. Ty nyní v EU ročně dosahují až 50 miliard eur (přes 1,3 bilionu Kč). Podle eurokomisaře pro daně a cla Pierra Moscoviciho by se v novém systému měly snížit až o osmdesát procent.
Základem návrhu komise je konec rozlišování mezi domácím a přeshraničním obchodováním v EU. Komise navrhuje, aby DPH byla vždy placena podle daňových sazeb cílové země. Daňové přiznání by ale firmy vyplňovaly ve svém státu on-line, ve svém vlastním jazyce a podle stejných pravidel jako jsou pravidla domácí. Státy by si pak daň přeposlaly. Podle komise to bude pro firmy znamenat jednodušší pravidla a administrativní úspory.
Při potírání takzvaných karuselových obchodů s DPH tak komise nehodlá jít cestou přenesené daňové povinnosti, takzvané reverse charge, kterou prosazuje bývalý český vicepremiér a exministr financí Andrej Babiš.
Takový postup by totiž podle komisaře znamenal pro firmy výrazný nárůst papírování. Studie ukázaly, že by administrativa narostla asi o 40 procent, podotkl komisař s tím, že využití reverse charge by znamenalo jen přesunutí schémat daňových úniků do sousedních členských zemí.
Evropská komise uvádí, že přeshraniční daňové podvody na DPH dosahují v EU ročně až 50 miliard eur, například agentura Europol ale operuje dokonce s dvojnásobnou částkou. Unijní orgány přitom upozorňují na propojení těchto podvodů nejen s organizovaným zločinem, ale i s možným financováním terorismu.*