Městské lesy v Pardubickém kraji protestují proti nařízenému omezení těžby dřeva. Zákaz úmyslné těžby borového a smrkového dřeva má podle Ministerstva zemědělství platit od 1. listopadu. Podle lesníků je to v regionu zbytečné a opatření sníží výkupní cenu suroviny. Proti zákazu podali vlastníci lesů námitky.
Ministerstvo zdůvodnilo nařízení tím, že je nutné nejdřív zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo napadené kůrovcem. Zákaz těžby má skončit do konce roku. Do března příštího roku má být toto dřevo zpracované.
Jednatel Městských lesů Vysoké Mýto Bohumír Machata řekl, že je to nesmysl, a doufá, že žádný zákaz nebude. Kůrovcový problém nemají jako správní hospodáři, tak proč by měli být postiženi za to, že někde někdo něco nezvládá, zdůraznil. Chápal by, kdyby zákaz platil jen lokálně, což by měla řešit státní správa v kraji a obcích. Celoplošné omezení ale podle něj nedává smysl a je proti dikci lesního zákona.
V Městských lesích Vysoké Mýto je smrk zastoupen asi z jedné čtvrtiny. Podle Machaty mohou přesunout část těžeb do jiných dřevin, listnatých a modřínu, nebo se s tím budou muset nějak vyrovnat.
Proti ministerskému opatření je i jednatel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka. Domnívá se, že situace není pro lesy fatální. Už jim klesly výkupní ceny dřeva na čtvrtý kvartál, dřevozpracující průmysl cítí, že dřeva je hodně, a má argument, jak platit méně, uvedl Odvárka. Podle něj opatření poškodí vlastníky, kteří se o své lesy dobře starají. Ti s tržbami za dřevo počítali a platí z něj výsadby a další činnosti. Pomoci by mohly dotace, které by ztráty kompenzovaly, podobně jako v Německu.*