Využívání obnovitelných zdrojů energie ušetřilo na dovozech fosilních paliv Evropské unii 16 miliard eur (406,8 miliardy Kč), uvedla Evropská komise. Dramatický pád cen energie z obnovitelných zdrojů by také členským zemím EU a Evropskému parlamentu měl začátkem příštího roku umožnit debatu o tom, zda by nebylo možné k roku 2030 získávat z těchto zdrojů v unii vyšší podíl energie než nyní předpokládaných „alespoň 27 procent“.
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič v pátek představí další zprávu o postupu vzniku energetické unie. Náklady, tedy i ceny energií z obnovitelných zdrojů, výrazně snižuje technologický pokrok. Pád cen je přitom rychlý a působivý, upozornil Šefčovič.
Studie, kterou si vyžádal europarlament a kterou nyní komise dokončuje, dokonce podle místopředsedy komise pro energetickou unii předběžně ukazuje, že náklady na dosažení 27 procent energie v EU z obnovitelných zdrojů a 30 procent jsou přibližně stejné.
Šefčovič připomněl energetické aukce z letošního roku a to, že dánské a německé firmy už teď nabízejí výrobu na moři umístěných parků větrných elektráren za konkurenceschopné ceny, které nevyžadují podporu. Proto místopředseda komise věří, že až začátkem příštího roku bude bulharské předsednictví EU, europarlament a komise vyjednávat o konečné podobě revidované směrnice o obnovitelných zdrojích energie, budou diskutovat také o hodnotě 30 procent.
Evropská komise už v roce 2014 představila unijní cíle v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030. Hlavním cílem je snížení emisí proti úrovni roku 1990 o 40 procent, součástí je právě také celoevropský cíl mít v roce 2030 alespoň 27 procent energie z obnovitelných zdrojů. V listopadu 2016 komise představila příslušný návrh úpravy směrnice o obnovitelných zdrojích.*