Výstav piva pro tuzemský trh se loni za první tři čtvrtletí snížil meziročně o 1,2 procenta, sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Již dříve uvedli, že za samotné září klesly prodeje piva v tuzemských restauracích a hospodách meziročně téměř o čtvrtinu, produkce o 16 procent. Podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové by si pivovarníci přáli zmírnění protikuřáckého zákona. Výsledky za celý rok sdělí svaz až na tiskové konferenci v dubnu.
Z národa s tradiční hospodskou pivní kulturou se stáváme spíše zemí plechovkového piva, které meziročně vzrostlo téměř o 46 procent, uvedla Ferencová. Podle svazu stojí za tímto trendem kumulace regulatorních opatření, jež dopadají na živnostníky v restauračním odvětví a promítají se i do výsledků českého pivovarnictví. I tak se ale podle ředitelky piva do plechu zatím vyrobí zhruba devět procent z celkové produkce.
V letošním roce by si svaz přál zmírnění právních norem, zejména u protikuřáckého zákona, a aby si lidé více našli cestu do tradičních českých hospod. Na venkově ale podle ní řada z nich zavřela. Z pohledu pivovarů Ferencová očekává, že výstav piv bude obdobný jako v loňském roce. Pokračovat bude boom minipivovarů, ty ale nepřesáhnou tříprocentní podíl na výstavu piv. Aktuálně tvoří zhruba dvě procenta a zbylých 98 procent produkce piva náleží velkým pivovarům. Řada Čechů vnímá tradiční český ležák jako nejlepší a rádi se k němu vrací, i proto odhadujeme, že zájem o něj poroste, dodala. Podle ní bude také letos stoupat obliba nealkoholického piva, jehož spotřeba dlouhodobě roste.
Pivovary podle Ferencové budou nejspíš letos více investovat do pivních tanků, a to nejen v ČR, ale i za hranicemi. Ze statistik je podle ní patrné, že spotřeba na hlavu v ČR stagnuje a vzhledem ke změně životního stylu se dá předpokládat, že stejně jako v řadě dalších evropských zemí bude klesat. To znamená, že pro výrobce piva je jediná cesta zvyšovat podíl piva na export.*