Zamořená oblast kvůli africkému moru prasat se zmenšila zhruba na 40 procent okresu Zlín, zahrnuje především jeho severní část. Velkochovy prasat se díky tomu ocitly mimo sledovanou zónu, což jim má pomoci s odbytem. V místech vyňatých ze zamořené oblasti mohou lidé opět jíst maso z ulovených divočáků.
O zmenšení zóny rozhodla Evropská komise na žádost ČR. Stát ji komisi adresoval ještě před rozšířením nákazy mimo původní vysoce rizikovou oblast lemovanou ohradníky. Zamořená oblast zahrnovala od loňského 3. července celý okres Zlín. V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Do Zlínského kraje ji s největší pravděpodobností zavlekl člověk.
Města a obce ve Zlínském kraji musí vyhotovit soupis chovů domácích prasat, chovatelé museli údaje o svých hospodářstvích nahlásit nejpozději do 31. ledna. Obce musí soupisy odevzdat krajské veterinární správě do 7. února. Například v krajském Zlíně je deset chovatelů a 24 prasat, řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.
Na Zlínsko se minulý týden vrátili policejní odstřelovači, opět pomáhají s lovem divočáků. Na místo byl stejně jako dříve povolán i vrtulník, aby pomohl zjistit počet divokých prasat a zefektivnil jejich odstřel. Výsledky budou zřejmě známy do konce tohoto týdne, řekla mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Od poloviny října do prosince loňského roku ulovili policejní odstřelovači v oblasti nákazy africkým morem prasat 141 divočáků.
Veterináři v okolí Zlína zatím potvrdili africký mor prasat u 216 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Mimo ohradníky se nemoc rozšířila na přelomu roku, potvrzena byla u deseti uhynulých kusů.*