Loňský schodek agrárního zahraničního obchodu 30,8 miliardy korun byl nejhorší od roku 2011. Meziročně se záporné saldo prohloubilo o 7,7 miliardy korun, uvedl Zemědělský svaz ČR s odkazem na údaje Českého statistického úřadu. Do ČR se loni dovezlo agrární zboží za 227,5 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o 2,8 miliardy více. Vývoz naopak klesl o 4,9 miliardy korun.
"V loňském roce byl do ČR dovezen rekordní objem masa za 28 miliard korun, což je čtyřnásobek toho, co bylo dovezeno v roce vstupu naší země do Evropské unie. Úměrně tomu byla omezena tuzemská živočišná výroba," uvedl svaz.
V Česku chybí zpracovatelské kapacity i zemědělští pracovníci, řekl předseda svazu Martin Pýcha. Česko podle něj dováží vepřové z Německa a Polska. "Meziročně se záporné agrární saldo u masa zhoršilo téměř o dvě miliardy a u této komodity nadále zůstává nejvyšší záporné saldo ze všech agrárních komoditních skupin," dodal Pýcha.
Agrární komora uvedla, že vývoj zahraničního obchodu poskytuje přesný obraz české výroby, respektive "nevýroby". "Tento trend se i přes všeobecnou známost a snahy o řešení nepodařilo změnit a struktura dovozů se naopak spíše zhoršuje v náš neprospěch, tedy v dovozech produkce s vyšší přidanou hodnotou," upozornil mluvčí komory Jiří Felčárek.
Ke zlepšení situace by podle Pýchy mělo být prvním krokem zamezení dovozů živočišných produktů za dumpingové ceny, například z Polska nebo Německa. Dále by se měly sjednotit podpory pro zemědělce v zemích unie. Dalším krokem by měla být větší podpora pro zemědělce sdružující se do odbytových družstev.*
Ani jeden návrh pana Pýchy necílí na cíl.
Je vidět, že pumpování dotací do zemědělské a potravinářské velkovýroby nepřináší výsledky.
Prostě zemědělství je o něčem jiném.
U nás se to však nepodaří za současných konstelací hvězd změnit. Proto musíme ještě padat
a padat.