Ozimé obilniny a řepka ve výše položených oblastech Pardubického kraje přežily velké mrazy v únoru a březnu díky sněhu na polích. V nížinách, kde sníh nebyl, nízké teploty škody na rostlinách nejspíš napáchaly.
Ladislav Štěpánek, předseda představenstva Agrodružstva Klas, které hospodaří na Pardubicku, uvedl, že v regionu sníh moc nebyl. Ke škodám na některých plodinách nejspíš podle něj došlo, budou to řepky a pšenice z jiného klimatu, francouzské a anglické odrůdy. Víc se ale dozví, až se víc otevře jaro, poznamenal.
Na Orlickoústecku ve vyšších polohách leží sníh na polích i po oteplení. Sníh izoluje rostliny od mrazu. Škody mohou být lokální, ale asi ne zásadní. Nejhorší jsou mrazy přes noc, přes den (rostliny) rozmrznou a jsou bez sněhu, to je nejhorší kombinace, řekl ředitel Okresní agrární komory v Ústí nad Orlicí František Smítal.
Region Svitavska je v níže položených oblastech Malé Hané až po vrchovinu. Ředitel Okresní agrární komory ve Svitavách Josef Gracias se k mrazům vyjádřil tak, že razantní škody nemapují. Vše se ale může změnit, sníh na polích roztál a hlásí další mrazy, dodal.
Podle ředitelky krajské agrární komory Vandy Rektorisové zemědělci zjistí víc, až rostliny povyrostou. Řepka je podle ní dost odolná. Na první pohled může být porost na vrchu zmrzlý, ale uvnitř rostlinka přežila, řekla Rektorisová.*