O výzkumu v zemědělství

Z celkového objemu veřejných prostředků, které směřují do českého výzkumného prostoru na úrovni minimálně 34 miliard korun, do podpory zemědělského výzkumu jde asi 870 milionů korun, což je 2,5 procenta z celkového objemu. Uvedl to na březnovém zasedání Pléna České akademie zemědělských věd (ČAZV), které se uskutečnilo v Brně její předseda Jan Nedělník s tím, že budou pokračovat v debatě s poslanci o případném zvýšení financí pro zemědělský výzkum.

Vedoucí oddělení výzkumu Ministerstva zemědělství Iva Blažková připomněla novou metodiku hodnocení výzkumných organizací, která byla schválena v minulém roce. „Co se týká rozdělení institucionální podpory, neměli bychom jen čistě přepočítávat získané body, ale dívat se spíše na výzkumnou organizaci jako celek, jaké je její směřování a výhledy,“ vysvětlila. Na základě této metodiky se letos bude připravovat metodika hodnocení výzkumných organizací resortu Ministerstva zemědělství, kde by příslušné požadavky měly být konkrétně definovány. Blažková uvedla, že již v minulém roce byly na základě nové metodiky výzkumné organizace vyzvány, aby připravily pětileté koncepce svého rozvoje. Na základě jejich zhodnocení byla vydána rozhodnutí o institucionální podpoře. „V případě účelové podpory máme program Země, v jehož rámci bude letos vypsána již třetí veřejná soutěž a je zde daleko více finančních prostředků, než bylo v minulém roce,“ poznamenala a připomněla, že i letos běží soutěže o Cenu ministra pro mladé vědecké pracovníky pro rok 2018 a Cenu ministra za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje v roce 2018. Uzávěrka je 23. března. „Na letošní rok se nám podařilo navýšit finanční odměny, a to na 90, 70 a 50 tisíc korun za první, druhé a třetí místo,“ doplnila.
Nedělník poukázal na to, že je třeba rovněž směřovat ke zvyšování impact faktoru. „Hodnocení výzkumu pouze podle impact faktoru je špatně, ale impact faktor bude vždy součástí hodnocení výzkumu,“ prohlásil. Podle něj publikace je nedílnou součástí práce výzkumníka. „V našich časopisech publikují autoři více než ze 40 zemí světa, je to obrovská reklama pro Českou republiku. I z tohoto pohledu to vidím jako velmi významnou činnost,“ míní. Nedělník zhodnotil činnost ČAZV za uplynulé období. „Akademie je zřizovaná ministerstvem zemědělství. Jsme poradním orgánem ministra a Ministerstva zemědělství pro oblast zemědělského výzkumu, které je i spoluorganizace soutěží ministerstva zemědělství,“ podotkl. Podle něj dochází k určitým změnám z pozice zřizovatele k organizačním strukturám. „Dochází například ke změně terminologické, kdy slovo tajemník je nahrazen slovem ředitel,“ přiblížil. Navrženy jsou i změny v kontrolním výboru a zrušení Rady ČAZV. „Debata není úplně jednoduchá a nemáme na to jednotný názor,“ podotkl Nedělník, který rovněž zdůraznil, že ČAZV má možnost být připomínkovým místem pro legislativní normy a ne vždy se k nim vyjadřuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down