Evropská komise ukončila jednání o obchodních dohodách s Japonskem a Singapurem a předložila je k potvrzení členským zemím bloku a europarlamentu. Novinářům to ve Štrasburku řekli komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová a místopředseda komise pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen. Významná je především dohoda s Japonskem, která představuje největší dvoustrannou obchodní smlouvu, již se dosud EU podařilo vyjednat.
Jednání s Tokiem začala v roce 2013 a smlouva má už při vstupu v platnost ihned zaručit zrušení přes 90 procent celních poplatků, které exportéři z EU v Japonsku platí. Po jejím plném uplatnění to u zboží z EU bude až 97 procent a pro zbývající položky budou platit snížené sazby či celní kvóty. Exportéři tak ročně ušetří okolo miliardy eur (přes 25 miliard Kč).
Dohoda o partnerství bude znamenat velké obchodní příležitosti pro obě strany, řekl Katainen. Komise o dokumentu jednala na základě mandátu, který schválily členské země, průlom nastal loni v létě na summitu EU-Japonsko v Bruselu a vyjednavači svou práci ukončili na počátku prosince.
Po souhlasu členských zemí a následně také europarlamentu by dohoda mohla začít platit ještě za mandátu stávající komise, tedy v příštím roce. Pokud se to podaří do odchodu Velké Británie z EU, bude se také na Brity tato smlouva vztahovat v předpokládaném přechodném období do konce roku 2020.
Například na japonský trh, který je čtvrtým největším odbytištěm pro unijní zemědělský export, bude možné dovážet bezcelně okolo 85 procent zemědělských a potravinářských výrobků.
Zároveň dohoda chrání před napodobováním asi 200 evropských zemědělských výrobků se zeměpisným označením, v ČR jsou tak chráněny třeba olomoucké tvarůžky nebo některá piva.
Smlouva se týká i odstranění i některých dalších překážek vzájemného obchodu.*