Pestrá a zdravá krajina mizí

S úbytkem ptáků v zemědělské krajině, ale také hmyzu a dalších druhů živočichů se potýkají kromě Česka i další státy EU. Uvedli to experti z různých zemí na konferenci o ochraně biodiverzity. Pořádala ji Česká společnost ornitologická (ČSO) spolu s ministerstvem zemědělství.

V Česku se podle ornitologa Václava Zámečníka podílejí na snižování počtu ptáků velké zemědělské stroje, zvyšování výnosů za používání hnojiv a pesticidů, rozorávání luk, ztráta krajinných prvků a také odvodňování.

Celkový počet ptáků zemědělské krajiny v Česku od roku 1982 klesl o téměř 34 procent. Podobný trend zaznamenali také odborníci v Nizozemska. V Německu počet ptáků zemědělské krajiny klesl o více než 50 procent.

Samotné vypsání dotací na některé úpravy na polích nemusí podle ornitologů stačit, zemědělci o ně totiž nemají takový zájem, jaký ministerstvo zemědělství předpokládalo. Příkladem je zatravňování, kde ministerstvo očekávalo dotah na 39 tisíc hektarů, skutečné žádosti o tyto peníze jsou ale jen na 13,5 tisíce hektarů. Také o zavádění biopásů je menší zájem. "Optimální umístění je podél polních cest, vodotečí, uprostřed polí. Praxe je taková, že se umísťují podél lesa na okraj polí," řekl Zámečník.

Podle náměstka ministerstva zemědělství Pavla Sekáče je pravděpodobné, že se evropské peníze na společnou zemědělskou politiku budou snižovat. Česko musí vyhodnotit, které dotace jsou funkční a které ne. Proti sobě podle něj stojí dva zájmy. Na jedné straně je to výroba potravin, které budou dostačovat nasycení rostoucího počtu lidí ve světě. "Na druhé straně produkce, kterou chceme vytvářet, se bez biodiverzity neobejde," řekl. Podle ornitologů se to ukazuje v propadu počtu opylovačů, který ohrožuje úrodu ovoce a některých plodin.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down