V posledních deseti letech investovalo do automatizace a robotizace 57 procent zemědělských podniků, vyplývá z šetření společnosti Trexima, na kterém spolupracoval Zemědělský svaz ČR a zemědělské odbory. Přesto zemědělci pociťují nedostatek zaměstnanců. Uvedl to předseda svazu Martin Pýcha. Podniky podle něj již ani nechtějí investovat, protože stroje nebudou mít obsluhu.
Jako příklad takové investice uvedl Jaroslav Vaňous ze zemědělského družstva Sloupnice dojicí roboty, kteří družstvu ušetřili práci dvou třetin dojících pracovníků. "Technologie nejsou zadarmo. I když se uvádí, že by mělo dojít k úspoře nákladů, tak naše zkušenost to nepotvrzuje," upozornil Vaňous. Vysoké jsou totiž následně náklady na servis, údržbu i aktualizaci programů. Navíc při koupi stroje počítal s tím, že bude prodávat mléko za devět korun za litr, ve skutečnosti ho dlouhodobě prodává za šest. V zemědělství tak robotizace podle něj nepřináší úspory, ale je nutností, protože pracovníci nejsou.
Podle Pýchy nyní v oboru chybí 10 000 až 15 000 pracovníků. Navíc v dalším desetiletí může odejít další třetina do důchodu. Mladí lidé je podle něj nenahradí – přestože studují zemědělské školy, do oboru z nich jde jenom zlomek. Podniky je nemohou dobře platit, medián mezd v zemědělství byl předloni kolem 23 000 korun. Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 byla 31 646 korun.
Podle šetření, prováděného letos v únoru a březnu, je nejčastějším důvodem investic snaha o zlepšení výroby a zvýšení efektivity (72 procent), polovina investic v zemědělství je vedena snahou o udržení kroku s nejnovějšími trendy. Skoro pětina investic je ale kvůli tomu, že podniky nemohou sehnat vhodné pracovníky. Firmy nejčastěji (70 procent) investují do navigačních systémů, dále do senzorů využívaných v živočišné výrobě, například pro detekci čerstvě narozených mláďat.*