Experti Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vytvořili podrobnou mapu výskytu divokých prasat, která by měla pomoci v boji proti africkému moru prasat a dalším problémům spojeným s těmito zvířaty.
"Po celé Evropě a střední Asii divoká prasata plení úrodu a šíří prasečí nemoci. Mají negativní dopad na zemědělství, silniční dopravu a na zdraví hospodářských a divokých zvířat a dokonce i lidí," uvedla FAO. Upozornila, že s rostoucím počtem divočáků a s rozšiřujícími se oblastmi jejich výskytu se zvyšují také hospodářské škody. Podrobné zmapování výskytu divokých prasat může podle FAO pomoci k lepší regulaci a kontrole jejich populací a nemocí." Tato mapa umožní odborníkům činit lepší rozhodnutí při snaze o řešení negativních dopadů divokých prasat," uvedla FAO. "Přichází ve správné době, protože může být užitečná při opatřeních pro prevenci a kontrolu afrického moru prasat, smrtící prasečí nemoci, na kterou neexistuje žádná vakcína," dodala. Upozornila, že tato nemoc se nyní šíří Evropou a vyskytuje se v oblastech od Ruské federace po Českou republiku.
V Česku se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než dvou stovek uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat.*