Vláda schválila návrh na snížení zbytků pesticidů v potravinách

Snažit se snížit do roku 2020 zbytky pesticidů v potravinách rostlinného původu o desetinu proti průměru let 2009 až 2012 plánuje ministerstvo zemědělství. Uvádí to v Národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR do roku 2022, který schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér v demisi Andrej Babiš. Ministerstvo chce provádět osvětu ohledně šetrného užívání přípravků na ochranu rostlin.

V roce 2016 bylo podle materiálu 55,5 procenta odebraných českých vzorků zemědělské produkce pozitivní na zbytky pesticidů nebo jejich metabolity. Ze 131 pozitivních vzorků čtyři překročily maximální povolené limity. "Předložený plán je splnitelný, neřkuli překonatelný, a to ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že zprávy Českého hydrometeorologického ústavu stále evidují výskyt reziduí dávno zakázaných látek. Lze očekávat, že rezidua těchto látek postupně zcela vymizí, a tím pádem i z celého potravinového řetězce. Druhý důvod spočívá v tom, že dávkování dovolených látek postupně klesá, takže i v této oblasti směřuje vývoj k nižším hodnotám reziduí," uvedl k materiálu již dříve jednatel jednoho z hlavních výrobců přípravků na ochranu plodin BASF v ČR Filip Dvořák.

U vod je situace odlišná. Jak loni vládu informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP), problém s přípravky se týká podzemních vod, jejichž kvalita se v roce 2016 zhoršila. Nadlimitní hodnoty některé ze sledovaných látek, kam patří nejen pesticidy, odborníci naměřili u 86,8 procenta sledovaných vrtů a pramenů. Jednou z příčin je pěstování řepky a kukuřice, ke kterému se používají takové druhy pesticidů, které do podzemních vod proniknou snáz než ty spojené s pěstováním obilnin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down