Vláda na svém úterním zasedání zřejmě vysloví nesouhlas s poslaneckým návrhem na zachování současné úrovně vratky spotřební daně z nafty zemědělcům, takzvané zelené nafty. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády na vládním webu. Pod návrhem novely zákona o spotřebních daních jsou podepsány tři desítky poslanců z pětice sněmovních stran. Výhrady vůči jejich předloze má hlavně ministerstvo financí, které poukazuje především na jeho rozpočtové dopady.
Zatímco nyní je vratka části spotřební daně odstupňovaná podle úrovně živočišné výroby, od příštího roku se má podle platného zákona sjednotit na 4,38 Kč na litr nafty. Novela zákona z roku 2016 rozšířila zelenou naftu na živočišnou výrobu, do té doby se vztahovala pouze na rostlinnou výrobu. Nyní ji mohou využívat i rybníkáři a firmy v lesním hospodářství. Od poloviny loňského roku začalo platit, že vratka daně se odstupňuje podle intenzity chovu zvířat. Nejméně dostávají firmy bez živočišné výroby, s vyšším poměrem živočišné výroby roste i vratka. Tento způsob vracení daně chtějí poslanci zachovat i od příštího roku. Svým návrhem chtějí pomoci udržet či podpořit počty hospodářských zvířat. Argumentují tím, že nižší počty chovaných hospodářských zvířat způsobují i nižší objem produkovaných statkových hnojiv. To má špatný vliv na kvalitu půdy i obsah humusu. Následkem je eroze půdy a lokální záplavy, uvádí důvodová zpráva.
Vláda však podle návrhu stanoviska považuje nynější systém vracení spotřební daně za složitý, protože obsahuje například sedm skupin vratky daně pro různé činnosti. Je tak administrativně náročný pro zemědělce i úřady. "Z hlediska daňové politiky je návrh v rozporu s trendem co nejjednodušších a nejtransparentnějších daňových zákonů a s tím související jednoduchostí výpočtu daňové povinnosti," stojí v návrhu stanoviska. Ministerstvo financí navíc považuje odhad dopadů na státní rozpočet, jak ho vyčíslili předkladatelé, za podhodnocený. Podle poslanců představuje 250 milionů korun, podle ministerstva to může být až 900 milionů korun proti situaci, která má od příštího ledna nastat. S návrhem se naopak ztotožnilo ministerstvo zemědělství. Udržení současné podpory je podle něj žádoucí, a to hlavně s ohledem na výkyvy výkupních cen pro chovatele. Návrh podle něj podpoří udržení dosavadního počtu chovaných hospodářských zvířat.
Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou předlohu k projednání poslanci. Mohli by se jí zabývat na své nejbližší schůzi, která začne 26. června.*