Postup při zjištění nebezpečné nákazy chovů slintavkou, kulhavkou či africkým morem prasat nacvičovali veterináři v Květušíně na Českokrumlovsku. Fiktivního zásahu, který se koná každý rok a letos se zaměřil na zmíněné nemoci, se účastnilo několik desítek lidí. Jednalo se hlavně o zástupce Státní veterinární správy, armádních veterinářů nebo ministerstva zemědělství.
"Letos jsme se rozhodli akci zaměřit na africký mor prasat vzhledem k tomu, že ta nákaza zde aktuálně je. A slintavka hrozí pořád, nikdo nemůže vyloučit, že se objeví v Evropě," uvedl vedoucí krizového centra Státní veterinární správy Petr Kučínský. Podle něj je důležité vyzkoušet si i spolupráci s armádou, která má jiné vybavení pro podobné zásahy. "Pomáhá nám například při utrácení zvířat v ohniscích nákazy. Má vybavení typu přetlakových obleků, v nichž nejsme vycvičení pracovat," řekl Kučínský.
Africký mor, který není nebezpečný pro člověka, je v posledních měsících v Česku aktuálním tématem. Nákaza se v republice objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než dvou stovek uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila. Pakliže by se tak stalo, veterináři by je museli nechat vybít.
Cvičení postupu při likvidaci nebezpečných nákaz v chovech v Květušíně na Českokrumlovsku začalo dnes a trvá dva dny. Je rozděleno do více odborných bloků. "Hlavním smyslem podobných cvičení je nejen prověřit teoretickou a praktickou připravenost a spolupráci jednotlivých složek. Pomáhají nám také zdokonalovat pohotovostní plány a zlepšovat vzájemnou komunikaci," uvedl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.*