V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský, Zlínský a Kraj Vysočina, uvedla to po jednání s ministerstvy zemědělství a životního prostředí Asociace krajů ČR. Nouzový stav se zatím vyhlašovat nebude. Kraje přislíbily, že štáby vzniknou do dvou týdnů.
"Převzetí koordinační role krajů a vznik kalamitních štábů je pozitivní krok vedoucí ke zjednodušení komunikace a zvýšení efektivity při řešení situace," uvedl ředitel kanceláře asociace Jan Hodovský.
Ministr zemědělství Jiří Milek sdělil, že je nutné, aby se do boje s kůrovcovou kalamitou zapojili všichni vlastníci lesů, což se zatím neděje. Znovu by se měla podobná schůzka konat za měsíc.
Česko se v posledních měsících potýká s kůrovcovou kalamitou, podobně jako další evropské státy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Pokořila tak rekord z roku 2007, kdy lesníci likvidovali dřevo poničené orkánem Kyrill. Tři pětiny loni představovala nahodilá těžba, tedy zejména odstraňování stromů napadených kůrovcem a likvidace polomů. Nejvíce dřeva se vytěžilo v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, výrazně převládala těžba jehličnanů.
Společnost ČD Cargo by měla do konce letošního roku navýšit kapacity na odvoz dřeva z lesů o 500 vagonů. Stát v součinnosti s kraji bude také hledat místa, kde by se mohlo dřevo skladovat. Jak již dříve řekl ministr životního prostředí Richard Brabec, současná kůrovcová kalamita je největší od dob Marie Terezie.*