Soukromí podnikatelé v Evropě považují domácí regulaci a byrokracii za více ohrožující rozvoj jejich společností než předpisy, které přicházejí z EU. Podle průzkumu společnosti PwC mezi 2447 soukromými společnostmi z 31 evropských zemí to uvedlo 39 procent respondentů. Administrativní byrokracii v EU vidí jako problém 29 procent firem. Zatímco tedy obecně panuje názor, že regulační a byrokratické zásahy orgánů EU, včetně Bruselu, potlačují iniciativu podnikatelů a komplikují jim život, většina oslovených podnikatelů to tak necítí.
Respondenti uvedli, že jejich vlády nedělají dostatek pro to, aby prosazovaly jejich podnikatelské zájmy. Regulace národních vlád je podle nich přínosem pro velké podniky na úkor malých podnikatelů. To vysvětluje, proč na otázku týkající se spokojenosti s různými aspekty infrastruktury své domovské země vyjádřilo 41 procent respondentů největší nespokojenost s úrovní vládních služeb. Následovaly ochrana životního prostředí a kvalita vzdělávacího systému. "Soukromí podnikatelé jsou páteří evropského hospodářství. Pokud to tak má být i nadále, je třeba, aby nová vláda věnovala tomuto sektoru dostatečnou pozornost a při tvorbě, či změně legislativy vedla diskusi i s menšími podniky," uvedl ředitel poradenství pro veřejný sektor PwC ČR Karel Půbal. Národní vlády v rámci EU se musí podle něj mnohem více snažit o to, aby získaly důvěru soukromých podnikatelů, a to jak při řešení byrokracie, tak při dodržování právních předpisů.
Ani pro Evropskou unii ale není výsledek průzkumu příznivý - téměř 29 procent respondentů považuje byrokracii EU za problém. Vzestup protestních a populistických hnutí ukazuje, že evropské autority budou i nadále čelit řadě tlaků, dodal Půbal.*