Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a nedostatek pitné vody a znečišťování ovzduší. Velmi vážný je podle nich také úbytek deštných pralesů, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů a znečišťování oceánů a zemědělské půdy. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Názor na závažnost celosvětových ekologických problémů se přitom u Čechů léta téměř neměnil.
Hromadění odpadů je závažným problémem pro 92 procent dotázaných. Znečisťování zdrojů pitné vody uvedlo 91 procent lidí a její nedostatek 90 procent. Stejný počet dotázaných označil za závažný globální problém i znečišťování ovzduší. Mezi 88 a 84 procenty lidí se obdobně vyjádřilo o úbytku deštných pralesů, pronikání škodlivých látek do rostlin a živočichů a o znečišťování pralesů a zemědělské půdy.
Na devátém místě ze 14 na žebříčku nejpalčivějších problémů skončilo vyčerpání zdrojů surovin, které tak vnímá 82 procent lidí. Následuje úbytek druhů s 81 procenty a přelidnění a globální oteplování se 76 procenty. Šedesát procent lidí považuje za závažný celosvětový problém i pěstování geneticky upravených potravin. Nejméně lidí, 48 procent, si totéž myslí o provozu jaderných elektráren.
Středoškoláci s maturitou a vysokoškoláci častěji za více závažný považují úbytek pralesů, znečišťování půdy a oceánů, pěstování geneticky upravených potravin a pronikání škodlivých látek z okolí do rostlin a živočichů, naopak méně vážnějším problémem jsou podle nich jaderné elektrárny.*