Výnosy obilí na jihu Moravy jsou podprůměrné kvůli počasí

Na jižní Moravě zemědělci dosud sklidili přes polovinu ploch osetých obilím a téměř 90 procent polí s řepkou. Vzhledem k velkým vedrům na jaře a suchu se letošní průměrné výnosy blíží loňským, které byly nejnižší od katastrofálního sucha v roce 2012. Sedláci průměrně sklidili z hektaru 4,56 tuny obilí a 3,11 tuny řepky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Regionální agrární komora Jihomoravského kraje.

Nejlépe jsou na tom na Vyškovsku, kde je průměrný výnos šest tun, v ostatních okresech je mezi čtyřmi a pěti tunami. Nejčastější obilovinou je stabilně ozimá pšenice, která je sklizená ze dvou třetin a výnos je zatím 4,61 tuny z hektaru, což je o 300 kilogramů více než loni. Téměř sklizený je ozimý ječmen, jehož výnos je 4,54 tuny, o 440 kilogramů více než loni. Výnos řepky je také spíše podprůměrný, a to 3,11 tuny, loni to bylo 2,48 tuny. Výnosy na jižní Moravě jsou v průměru nejnižší v ČR, ve všech ostatních krajích se pohybují mezi pěti a šesti tunami. Je to ale dlouhodobý trend, některá místa jižní Moravy totiž přestávají být kvůli nedostatku srážek vhodná k pěstování některých plodin. Jeden z tvůrců projektu Intersucho a bioklimatolog z Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Trnka ČTK řekl, že tato konkurenční nevýhoda donutí zemědělce přestat na některých pozemcích vybrané plodiny pěstovat, protože se jim to nevyplatí. "Některé pozemky bude nejjednodušší zalesnit či zatravnit," míní Trnka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down