Veterináři zjistili chorobu s názvem "hříběcí" u koní na Tachovsku. Nemoc může vést až k úhynu koní, léčí se antibiotiky. Chovatelé by měli být obezřetní zvláště při přesunech koní na výstavy nebo závody, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Pro člověka choroba nebezpečná není.
Choroba se běžně státním veterinářům hlásit nemusí. Majitelka koně určeného k prodeji ale nechala provést vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. "Vyšetření u něj potvrdilo přítomnost původce nákazy. V současné době se čeká na výsledky ze soukromé laboratoře od ostatních z celkem 28 koní," uvedl Majer. Veterináři následně nařídili izolaci nakaženého zvířete, zakázali koním z tamní stáje jezdit na výstavy a další hromadné akce. "Veterinární inspektoři zároveň prošetřují, zda se kůň v posledních 30 dnech neúčastnil hromadné akce, kde by mohlo dojít k nakažení zvířat," dodal Majer.
Nákaza je bakteriální, vnímavá vůči ní jsou především hříbata a mladí koně. Šíří se kapénkami i nepřímo z kontaminovaného prostředí. "Mezi klinické příznaky patří horečka, výtok z nozder a zvětšení mízních uzlin, které mohou zhnisat. Léčba nemocných zvířat se provádí antibiotiky. Pokud není zahájena včas, hrozí vážné komplikace jako záněty vzdušných vaků, pneumonie atd., které mohou vést k úhynu," uvedli veterináři. Protože se nemusí povinně hlásit, nemají státní veterináři objektivní údaje o výskytu choroby v ČR.
"Chovatelé by měli být obezřetní při přesunech koní. Pokud si kupují koně, je třeba znát nákazovou situaci v místě původu. Pokud jedou na závody či výstavu, dopředu by si měli zjistit, jakým způsobem pořadatel kontroluje zdravotní stav koní a jaké jsou jeho zdravotní požadavky," upozornil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*