Myslivci dosud odchytili do klecí, které od loňského září postupně nainstalovali na Zlínsku kvůli africkému moru prasat, 114 divočáků. Poslední kusy, konkrétně osm selat, se jim podařilo odchytit 20. června v katastru Slušovic. Ze všech odchycených zvířat byl africký mor prasat potvrzen u čtyř. Veterináři povolili provozování 32 odchytových klecí. Stále jsou v terénu, ale někteří myslivci už je mají v neaktivním režimu, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Klece jsou rozmístěny jak v rizikové oblasti nákazy, která byla lemována elektrickými a pachovými ohradníky, tak i mimo ni. „V roce 2017 bylo do odchytových klecí odchyceno 83 kusů divokých prasat. Z toho uvnitř ohradníků šlo o 32 kusů, z nichž čtyři kusy byly pozitivní. Vně ohradníků nebyl žádný kus pozitivní. Letos bylo do odchytových klecí odchyceno 31 kusů černé zvěře, z toho pět uvnitř ohradníků, žádný kus nebyl pozitivní,“ uvedl Vorlíček.
Některé z klecí už však myslivci k odchytu divočáků nevyužívají, dávají přednost odstřelu černé zvěře. Na začátku letošního února se zmenšilo zamořené území. Od té chvíle nemají myslivecká sdružení povinnost informovat veterináře o tom, zda jsou klece aktivní, či nikoliv. Od 1. února odlovili myslivci v zamořené oblasti 1050 kusů černé zvěře.
Mluvčí zlínského hejtmanství Adéla Kousalová řekla, že Zlínský kraj financoval pořízení 31 odchytových klecí. Za jejich dodání a odvoz na místo odchytu zaplatilo hejtmanství 1,45 milionu korun. „Peníze nebyly státem proplaceny,“ uvedla Kousalová.
Klece podle ní kraj postupně daruje mysliveckým sdružením. "Budou nadále používány k odchytu prasat. K dnešnímu dni je 15 klecí předáno mysliveckým sdružením, další žádosti jsou postupně administrovány," doplnila mluvčí.*