Projekt obnoví více než dva tisíce hektarů rašelinišť na Šumavě

Na Šumavě dnes začal sedmiletý projekt obnovy mokřadů a rašelinišť LIFE for mires za 150 milionů korun. V Národním parku Šumava a v menší míře i v sousedním Národním parku Bavorský les bude obnoveno 2059 hektarů ploch, z toho 1672 hektarů rašelinišť a mokřadů. Dlouho připravovaný projekt, který vrátí vodu zpět do krajiny, podpořila EU v programu LIFE, řekl novinářům ředitel šumavského parku Pavel Hubený.

Na Šumavě je podle vedoucí projektu Ivy Bufkové kolem 6000 hektarů rašelinišť a mokřadů. Do konce 80. let 20. století byly odvodňovány a vysušovány kvůli vyšší produkci dřeva či zlepšení zemědělské půdy. Byly tak poškozeny téměř dvě třetiny plochy rašelinišť na Šumavě.

"Voda je krev Šumavy. My jsme se tímto projektem rozhodli splatit dluh. Zhruba 200 let jsme Šumavu měnili, odvodňovali ji, vysušovali. Teď je na čase jí vodu vrátit," řekl. První práce začaly už v srpnu, skončit má projekt v prosinci 2024. Za tu dobu se počítá se zablokováním 80 kilometrů odvodňovacích kanálů a naopak s obnovou 13 kilometrů drobných potůčků. V Čechách se revitalizace dočká 43 lokalit, v Bavorsku pět.

Obě země už v minulosti s obnovou mokřadů a rašelinišť začaly. Na české straně se za 20 let podařilo obnovit téměř 700 hektarů mokřadů a rašelinišť.

Nový projekt má situaci výrazně zlepšit. Začne se obnovou mokřadů u Gerlovy Hutě v západní části Šumavy a skončí až u Lipna. Jednou z největších obnovených ploch bude stohektarové prameniště a mokřady pod Zhůřím u Javorné, plánuje se také obnova sedmnáctihektarového průmyslově těženého rašeliniště Vlčí jámy, řekla Bufková. Vzhledem k terénu se většina prací provádí ručně či jen s lehkou technikou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down