Lidovci navrhují snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na biopotraviny, což by mělo podpořit ekologicky šetrné zemědělství v Česku. Chtějí snížit i DPH na zemní plyn pro domácnosti a budou jednat s dalšími stranami o možném snížení DPH na teplo. Uvedl to první místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Změny by chtěl zapracovat do vládního daňového balíčku, který minulý týden sněmovna schválila v prvním čtení.
DPH na biopotraviny by podle Jurečky měla klesnout z 15 na deset procent. Opatření by mělo pomoci k větší dostupnosti těchto potravin, ale také podpořit jejich producenty. Snížení daně by podle něj vedlo k poklesu příjmů státního rozpočtu zhruba o 100 milionů korun ročně. Jurečka se neobává, že by snížení DPH vedlo k podvádění u certifikace biopotravin. Podle něj jsou kontrolní mechanismy natolik účinné, že by případný podvod rychle odhalily. Výrobce by potom přišel o certifikát biopotraviny, jehož získání je přitom časově velmi náročné.
Jurečka se v minulosti zasazoval o větší používání biopotravin ve školách a nemocnicích a apeloval v tomto smyslu na hejtmany a starosty, protože by tím podle něj podpořili i místní zemědělskou produkci. Odezva ho však zklamala. Bylo mu odpovězeno v duchu, že je nejdůležitějším kritériem nákupu potravin cena, řekl. Podle něj ale v současnosti už cenový rozdíl mezi biopotravinami a běžnými potravinami není výrazný. Uvedl, že hejtmany a starosty osloví znovu a pokusí se je přesvědčit k většímu užívání biopotravin.
Češi podle posledních údajů předloni podle ministerstva zemědělství nakoupili biopotraviny za 2,55 miliardy korun, cena spotřebovaných biopotravin tak vzrostla o 13,5 procenta. Nejvíc lidé kupují v biokvalitě mléko a mléčné výrobky, ovoce a zeleninu a šťávy z nich a také koření, hořčici, kávu, čaj nebo hotové pokrmy typu kojenecké výživy.*