V Kožichovicích u Třebíče staví firma skleníky na celoroční pěstování zeleniny, hlavně rajčat. Skleníky budou zabírat přes tři hektary pozemků a dokončeny budou příští rok v červenci. Uvedl to jednatel společnosti Farma Kožichovice Leoš Zahrádka. Stejný investor zároveň buduje energetické centrum, které bude teplem a elektřinou zásobovat jak skleníky, tak i další podniky v jejich okolí.
"Jsou to dva investiční projekty, které jsou ve velké symbióze," uvedl jednatel. Stavba skleníků bude stát 150 milionů korun. Energetické centrum vyrábějící pomocí kogeneračních jednotek spalováním zemního plynu teplo a elektřinu, vyjde na 190 milionů Kč. Ve sklenících bude pracovat 35 lidí. "Cílem je zajistit lokální produkci zeleniny, která sníží závislost na importu ze zahraničí," řekl Zahrádka ke stavbě skleníků. Uvedl, že jde asi o šestý podobný projekt v Česku. "Velikostí jsme spíš menší projekt," řekl. Farma Kožichovice plánuje roční produkci rajčat okolo 900 tun. Díky zkrácení přepravní doby v porovnání s dovozem z jiných zemí bude možné rajčata trhat zralejší, což se podle jednatele projeví jejich lepší chutí. Areál vzniká na kraji průmyslové zóny, kde firma našla dobře dostupný rovný pozemek. Na 2,5 hektaru budou osvětlené skleníky pro celoroční pěstování rajčat. Pouze vytápěné skleníky určené pro provoz od jara do podzimu budou zabírat dalších 0,8 hektaru. V nich mohou růst i okurky. Zelenina bude pěstovaná hydroponicky, tedy v živném roztoku. Skleníky, kde se bude v noci svítit, budou podle jednatele kompletně zastíněné, aby světlo neunikalo do okolí.*
Skvělý. V době, kde je téměř v listopadu tropická noc a venku sucho jak nevím kde, bude nějaká jetá firma zastavovat další prostor pro takový způsob pěstování, který je neuvěřitelně náročný na chemii (a jestli někdo tvrdí, že zemědělská hnojiva není chemie, tak je cvok), vodu, energie a půdu. Opravdu něco, co si dnešní situace žádá. Však je všude všeho dost, všechno v pohodě - tedy proč se nechovat jako čuňata, že?
Za mě - jejich produkty jdou na černou listinu, a samozřejmě informace o dopadu jejich hospodaření na životní prostředí budu šířit dál 🙂
Takže další víc než předražená stavba. To co je zde uvedeno, představuje cenu 200 €/m2 a tomu říkáte zázrak. Za tuto cenu jim postavím skleníky i s fotovoltaickou elektrárnou, s tím, že přebytečnou energii mohou ještě prodávat. Jenom cena za tuto energii jim zaplatí celou investici nejpozději do osmi let a to i s tím, že budou část vyrobené energie používat pro své účely.