Na sklonku roku má malá rodinná firma z Oucmanic na Orlickoústecku, která pěstuje vánoční stromky, nejvíc práce. Prodej smrků, borovic a jedlí zahajuje hned na začátku prosince, to už musí být stovky stromků připravených. Řekla to pěstitelka Jana Motlová.
"Budeme řezat o víkendu a příští týden to rozjedeme naplno, když od prvního prodáváme," řekla. V rodinné firmě pomáhají všichni, i když se věnují přes týden jiným profesím. Pěstování stromků má v rodině dvacetiletou tradici. "Kdo není zrovna těhotný, tak maká," dodala se smíchem Motlová.
Na plantážích jsou smrky ztepilé a pichlavé, borovice černé a jedle kavkazské. Metrový smrček a borovice stojí 200 korun, dvoumetrové stromky o 140 korun víc. Za metrovou jedli zákazníci dají 370 korun, pokud je o metr vyšší, bude stát 730 korun. "V poslední době jdou docela jedle, ale nejvíc se prodá smrků, lidé koukají na cenu. Jedle je zkrátka nejdražší," řekla Motlová.
Smrky uříznuté měsíc před Vánocemi v chladu bez problému vydrží. V teplém pokoji smrky rychleji opadávají, ale zase si udrží stále pěknou barvu. Jedle jehličí neshazuje, ale usychá a šedne, podotkla Motlová. "Nevím, co se stromky udělalo sucho, jak dlouho vydrží. Nebraly tolik vláhy, i když rostly pěkně a není to na nich vidět," řekla pěstitelka. Stromky, které si lidé kupují, rostou na plantážích pět až osm let. Pěstitelé sázejí asi tříleté sazenice. Některé stromky se k prodeji nehodí, nejsou dostatečně košaté a rovné. Drobných pěstitelů, kteří mají několik hektarů, je podle Motlové v regionu dost a částečně si konkurují. Největší prodej ale mají obchodní řetězce, které si nechávají dovážet vánoční stromky z Dánska.*