Čína zastavila stavbu most v provincii Chu-pej, která podle ekologů způsobila úhyn více než šesti tisíc jedinců kriticky ohroženého jesetera čínského. Informoval o tom server China Daily.
Podle vyšetřovatelů stavba mostu ve městě Ťing-čou ve východočínské provincii Chu-pej zasáhla v rozporu se zákonem do chráněné přírodní rezervace. Jeseteři se chovali v sádkách na řece Jang-c'-ťiang. Podle serveru China Daily úhyn tisíců ryb přímo souvisí s "otřesy, hlukem a změnami zdrojů vody", které způsobila stavba mostu. Úřady nyní zahájily vyšetřování a nařídily zastavit stavební práce. Jeseter čínský je kriticky ohrožený druh. Tato ryba může dosáhnout délky až pěti metrů a dožít se až 60 let. Odhaduje se, že ve volné přírodě nyní žije jen asi tisíc dospělých jedinců. Sádky, ve kterých ryby uhynuly, byly součástí programu na obnovení populace jesetera čínského, který Peking spustil v 70. letech minulého století.
Na pokraj vyhynutí se jeseter čínský dostal kvůli znečištění čínských vod, přílišnému lovu i stavbě velkých vodohospodářských projektů na řece Jang-c'-ťiang. Kromě tohoto rybího druhu postihly negativní důsledky lidské činnosti na nejdelší asijské řece také populaci sviňuchy hladkohřbeté. Delfínovec čínský, který žil pouze na řece Jang-c'-ťiang, pravděpodobně již vyhynul.*