Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) letos zkontrolují zhruba 30 procent pouličních prodejců vánočních kaprů. Správa eviduje k 19. prosinci téměř 2400 prodejních míst, což je zhruba o sto méně než loni. Při kontrolách se zaměří zejména na zacházení s živými rybami a na hygienické podmínky prodeje. Při kontrole prodeje ryb v Praze to uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Nejvíc prodejců kaprů - 338, je letos v Jihomoravském kraji, v Moravskoslezském kraji je jich 329. "Veškeré činnosti spojené s prodejem ryb se musí provádět v odpovídajících hygienických podmínkách. Rovněž podmínky welfare (životní pohoda hospodářských zvířat) musí být při prodeji dodrženy, kádě musí obsahovat čerstvou protékající nebo okysličovanou vodu a nesmějí být přeplněny," uvedl Semerád.
Například pracovní deska, na které prodejci zabíjejí, kuchají a porcují ryby, musí být čistitelná a dezinfikovatelná. Povinnou součástí výbavy jsou nože, palička na omračování ryb a stěrky. Povinný je dostatečný přívod pitné vody k omývání pracovního pultu a odvod odpadní vody do kanalizace. V souladu s příslušnou legislativou, zejména zákonem na ochranu zvířat proti týrání, se ryby musejí usmrcovat.
"Pouliční stánkový prodej kaprů představuje zbytečné utrpení - ať už při přepravě, přechovávání ryb v často přeplněných nádržích nebo dokonce při prodeji živých kaprů do domácností a neodborném usmrcování," tvrdí zástupkyně společnosti Compassion in World Farming v ČR Romana Šonková. Organizace se snaží, aby se změnila legislativa i při zpracovávání dalších živých ryb. Požaduje například dodržování omráčení ryb před jejich zabitím. Podle ní se však často na rybích farmách ryby jen vytáhnou z vody a udusí se na souši. Variantou je údajně i zabíjení ponořením ryb do směsi ledu a vody a jejich následné umrznutí.*