V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Vítr, slunce, biomasa a voda se tak loni staly největším zdrojem výroby elektřiny v Německu s podílem na celkové výrobě elektřiny 40 procent, hlavně díky růstu instalace solárních panelů a uzavírání elektráren na uhlí. Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute.
Podíl zelené elektřiny v Německu by měl v budoucnosti dále růst, protože země se rozhodla odstavit z provozu své jaderné elektrárny, ale také elektrárny na uhlí. Cílem vlády je, aby do roku 2030 měly obnovitelné zdroje na výrobě elektřiny v zemi podíl 65 procent.
Loni se v Německu vyrobilo 542 terawatthodin (TWh) elektřiny. Produkce z obnovitelných zdrojů se zvýšila o 4,3 procenta na 219 TWh. Výroba elektřiny ze slunce stoupla o 16 procent, hlavně díky prodlouženému teplému létu a novým instalacím.
Podle jednotlivých zdrojů je největším zdrojem elektřiny v Německu doma vytěžené hnědé uhlí, které má na celkové výrobě elektřiny podíl 24,1 procenta. Druhé místo patří větru s podílem 20,4 procenta. Uhlí z dovozu se na výrobě elektřiny podílelo 13,9 procenta a jaderná energie 13,3 procenta. Vodní elektrárny měly loni na výrobě elektřiny podíl jen 3,2 procenta kvůli suchu a nedostatečným srážkám.
Německo bylo loni čistým exportérem elektřiny, vývoz směřoval hlavně do Nizozemska. Dovezlo však také velký objem elektřiny z Francie.*