Z českého dřeva se loni vyrobilo 377 tisíc tun pelet.

Domácí poptávka po dřevních peletách stabilně roste, v roce 2018 už počet peletových kotlů a kamen v českých domácnostech překročil hranici 30 000 kusů. Dvaatřicet českých peletáren vyrobilo celkem 377 tisíc tun dřevních pelet, 96 % s mezinárodní certifikací ENplus. Růst domácí poptávky komplikují dlouhé pauzy v přijímání žádostí o kotlíkové dotace, domácnosti musí s výměnou nového kotle čekat na nové výzvy. Oboru by prospělo i snížení DPH z 15 na 10 %, které pro dřevní paliva navrhuje Ministerstvo zemědělství v důsledku kůrovcové kalamity.. Uvedl to předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.

Čeští peletáři zažívají dlouhé období stabilního růstu – postupně roste domácí poptávka i výrobní kapacity. Počet kotlů a kamen v českých domácnostech překročil hranici 30 000, spotřeba se pohybuje kolem 100 000 tun ročně. Rozvoj peletového odvětví mají částečně na svědomí kotlíkové dotace, které umožňují financovat až 85 % nákladů na výměnu starého kotle za nový, peletový.

Další růst poptávky může letos přinést i plánované snížení DPH na dřevní paliva z 15 % na 10 %. Návrh bývalého ministra Mariana Jurečky podpořilo Ministerstvo zemědělství jako součást balíčku opatření, která mají pomoci řešit kůrovcovou kalamitu, která zasáhla české lesy. Ačkoli dřeva je nyní v lesech přebytek, chybí zpracovatelská kapacita. „Postavit nové pily, potažmo nové peletárny, které by zpracovávaly dřevní zbytky z pil, to není otázka několika měsíců, trvá to roky. Kůrovcová kalamita se proto nijak zásadně nepromítla do počtu pelet vyrobených u nás v loňském roce,“ vysvětluje Stupavský.

V příštím roce je ovšem bez ohledu na kůrovce v plánu otevření dvou nových peletáren, několik dalších, které byly otevřeny v roce 2018, teprve letos dosáhne plné výrobní kapacity. „Očekávám proto v roce 2019 růst domácí výroby o dalších 10 %,“ předpovídá Stupavský. Znamenalo by to překročení hranice 400 000 tun vyrobených pelet.

Mezi dvaatřiceti českými peletárnami jsou největšími výrobci Mayr-Melnhof Holz v Paskově (92 tisíc tun ročně), druhé místo má pila Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou (77 tisíc tun). Třetí v pořadí je Pfeifer Holz s peletárnami v Chanovicích a Trhanově (65 tisíc tun). Tito tři výrobci jsou v součtu zodpovědní za 64 % celkové výroby pelet v České republice.

Více informací najdete v týdeníku Zemědělec č. 9

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down