28.02.2019 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle odborníků hrozí v našich lesích stamiliardové škody

Škody na smrkových porostech kvůli kůrovci jenom v ceně dříví můžou do budoucna přesáhnout 500 miliard korun, tedy více než třetinu současného státního rozpočtu. Na tiskové konferenci koncem února to oznámili signatáři tzv. Lesnické výzvy, pod kterou se podepsali vlastníci nebo správci 75 procent plochy českých lesů a více než 60 procent vlastníků dřevozpracovatelských kapacit. Lesníci uvedli, že letos by potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun. Stát jim slibuje zlomek, lesy pak nepůjdou uchovat, varují. Kromě toho požadují změny legislativy a chtějí vyhlášení krizového stavu.

Zástupci lesnicko-dřevařského sektoru žádají o významnou podporu státu poprvé v porevoluční době. Do roku 2018 bylo lesní hospodářství ekonomicky plně soběstačné, bylo příjemcem minimálních podpor a z lesních majetků odvádělo státu desítky miliard. Existenční problémy vlastníků lesů, způsobené propadem příjmů o desítky procent a růstem nákladů, mohou ohrozit boj s kůrovcovou kalamitou a rovněž ohrozit obnovu porostů s následkem nevratných dopadů na ekologickou, vodohospodářskou i rekreační funkci lesů. Přes Lesnicko-dřevařskou komoru je pod výzvou podepsaný i státní podnik Lesy ČR, který vlastní zhruba polovinu lesů v České republice.

„Chřadnutím vlivem sucha a vysokých teplot je ohrožena většina dřevin. V české krajině chybělo na konci roku až 40 litrů vody na jeden metr čtvereční do hloubky jednoho metru a problém ve větších hloubkách je ještě závažnější, protože doplňování deficitu spodních vod je velmi pomalé. Bez zdravých lesů nebude dostatek pitné vody, výrazně se zhorší kvalita ovzduší a vzroste riziko povodní,“ konstatuje Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

„Problém zatím nemusí veřejnost všude vidět. Akutně jsou ale ohroženy téměř všechny lesy u nás, protože kůrovec je kalamitně přemnožen na celém území ČR bez ohledu na vlastnictví,“ varuje Petr Zahradník, specialista na ochranu lesa.

„Stávající kalamitní situace se dotkne i návštěvníků lesa. Z důvodů snížené bezpečnosti v lesích, bude nutné vyhlásit zákaz vstupu do lesů na rozsáhlých územích. Nedostatek kapacit a zhoršená ekonomická situace neumožní vlastníkům lesa přednostně zpracovat rizikové stromy v blízkosti veřejností využívaných lesních cest či cyklostezek v lesích. Současná kalamita tak může negativně ovlivnit doslova každého občana,“ připomněla místopředsedkyně České lesnické společnosti Jana Čacká. Ta také upozornila na rostoucí škody, které působí v lesích přemnožená zvěř, která také výrazně komplikuje a zdražuje obnovu lesa.

Signatáři Lesnické výzvy tedy žádají výkonnou moc a politickou reprezentaci ČR o urychlené zahájení kroků podporujících zachování lesních ekosystémů a všech jejich funkcí. Občany České republiky prosí o podporu v boji s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou i toleranci k nutným opatřením, které mohou spočívat také v plošném omezení vstupu do lesů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down