Výzkum by měl více komercionalizovat své výsledky

Do budoucna by činnost České akademie zemědělských věd měla ve větší míře vycházet z poptávky, která je dána potřebami resortů. Výsledky výzkumu by se měly více komercionalizovat. Uvedl to náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce pro fondy Evropské unie, vědu, výzkum a vzdělávání Pavel Sekáč na březnovém plenárním zasedání ČAZV v Praze.

Předseda České akademie zemědělských věd Jan Nedělník úvodem zasedání shrnul činnost akademie a jejích jednotlivých odborů v uplynulém období a věnoval se také vizím a strategiím do budoucna. Poukázal na aktivní spolupráci s akademiemi ze zahraničí a připomněl, že se letos plánují oslavy 95 let od založení ČAZV. „Máme-li letos slavit 95 let od založení ČAZV je to velká příležitost pro nás pro všechny nejen bilancovat, co akademie přinesla, ale hovořit i o tom, kde ji vidíme v budoucnu,“ míní Sekáč.  Předseda ČAZV poukázal na účast zástupců jednotlivých oborů na mezinárodních akcích, při pořádání seminářů a konferencí. Například Odbor ekonomiky, řízení, sociologie a informatiky (OEŘSI) se podílí na přípravě společné zemědělské politiky EU po roce 2020 i na hodnocení postupu plnění strategie rezortu v oblasti zemědělství, potravinářství, vodního a lesního hospodářství do roku 2030. Právní komise odboru uspořádala semináře k novele vodního zákona, k právní úpravě potravinového typu a potravinových doplňků a na téma kanonického práva a zemědělství. Také díky působení členů odboru v Redakční radě časopisu Agricultural Economics a při lektorování příspěvků si tento časopis v roce 2018 zvýšil hodnotu impakt-faktoru. Odbor pedologie pak se zabýval otázkou úrodnosti půdy, aktivní byl i odbor zemědělské techniky, uvedl Nedělník a připomněl rovněž, že ČAZV spolupracuje na hodnocení vědeckých soutěží o ceny ministra zemědělství. Česká akademie zemědělských věd vydává 11 vědeckých časopisů. Na plenární zasedání vystoupil i prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, který poukázal mimo jiné na problematiku zadržování vody v krajině.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 12/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down