Podle vědců chce řada zemědělců využívat přesné zemědělství

Řada velkých i malých zemědělců má zájem využívat výhody přesného zemědělství. Pokročilé technologie a sběr dat umožňují úsporu materiálu i času a také o něco vyšší a stabilnější výnosy. Výraznějšímu rozšíření zatím brání nízká míra automatizace při zpracování dat, řekl na semináři o přesném zemědělství Vojtěch Lukas z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

V budoucnu by to mělo vypadat tak, že zemědělec bude mít software, který mu velké množství dat zpracuje a na základě automaticky vytvořených map, grafů a tabulek se rozhodne, kde a jak bude sít, hnojit či aplikovat přípravky na ochranu rostlin.
První vlna zájmu o přesné zemědělství přišla po roce 2000, kdy se zpřístupnily navigační systémy pro civilní použití. Pak opadla. "Teď je tu druhá a doufáme, že vydrží," uvedl Lukas.
Navigační systémy umožnily, aby zemědělci při setí či ošetřování porostu neměli překryvy, které znamenají ztrátu materiálu, času a více opotřebovávají techniku. Nyní je možné využívat při polních pracích variabilní aplikace, které na základě podkladových informací umožňují cílené ošetření porostu či půdy na jednom pozemku. "Pozemky o vyšší výměře mohou vykazovat značnou nevyrovnanost, lokálně cílené hospodaření proto v Česku dává smysl. K jednodušší analýze rozdílů na jednotlivých pozemcích výrazně pomohla Evropská kosmická agentura, když vypustila družice, jejichž data jsou volně ke stažení," uvedl Lukas.
Data mají podle něj zpracovávat komerční firmy, ne přímo zemědělské podniky, které na to nemají kapacitu. "Na základě vytvořené analýzy dat může agronom dávat doporučení. Kromě družicových dat vytvářejí velké množství záznamů přímo zemědělské stroje, například výnosoměrné údaje ze sklizně či informace o stavu půdy. Zatím však chybí komplexní zastřešení pro analýzu všech dat, což je také úkol pro komerční subjekty," řekl Lukas.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down