Zvýšení poplatků za přijímání žádostí o registraci hnojiva, pomocné půdní látky, pomocného rostlinného přípravku nebo substrátu na deset tisíc korun schválila vláda v rámci novely rostlinolékařského zákona. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. V současnosti poplatek činí 3000 korun. Přijetí žádosti o prodloužení platnosti registrace pak bude podle normy stát proti současným 500 Kč čtyřikrát více.
Novela se zabývá hlavně implementací evropského práva ohledně regulace vstupu, zavlékání nebo šíření škodlivých rostlin. Pěstitelé nebudou muset informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) o použití toxických přípravků na ochranu rostlin, podle novely bude stačit informovat hygienickou stanici. Novela nově odkazuje na evropská nařízení, která na území ČR začnou platit od letošního 14. prosince. Ministerstvo tak nechce, aby se v zákoně termíny od těchto nařízení lišily nebo se legislativa duplikovala. K stejnému datu by měla platit také novela.
Ke zvýšení některých poplatků za registrace ministerstvo odkazuje na to, že od roku 1998, kdy byl schválen zákon o hnojivech, nevzrostly. U poplatků za prodloužení registrace se pak jejich výše nezvedala od roku 2009, kdy bylo prodloužení rozhodnutí o registraci umožněné. "Od té doby došlo například k výraznému růstu průměrné mzdy - v roce 1998 to bylo asi 11 800 Kč, v roce 2009 přibližně 23 300 Kč, v letošním roce zhruba 30 300 Kč," dodává důvodová zpráva novely. Ministerstvo doplnilo, že poplatky v zahraničí jsou někdy i řádově vyšší. "Důsledkem (kromě jiného) je, že stále více zahraničních společností si v České republice z důvodu nízkých nákladů registruje mnohdy celé produktové řady hnojiv (aniž by tyto výrobky zde uváděly na trh). Následně využívají české registrace pro uplatnění hnojiv na trhu Evropské unie v rámci tzv. vzájemného uznání," píše se ve zprávě. Novela také mění legislativu ohledně značení nebo přípravků na ochranu rostlin, aby byly lépe dohledatelné v české distribuční síti. Profesionální pěstitelé, kteří budou chtít venku nebo ve skleníku použít toxické prostředky, se nebudou muset před každou aplikací ptát státu. Podle státu je to zbytečná administrativní zátěž. "Pokud je přípravek řádně povolen k užívání za určitých podmínek, lze jej takto použít i bez předchozího schválení ústavem," informuje zpráva. Loni ÚKZÚZ vydal za první pololetí zhruba sto takových povolení. Už v současnosti je na etiketě informace, že pěstitelé musí dva dny před aplikací informovat příslušnou hygienickou stanici.*