Zlínský kraj vyplatí za škodu způsobenou bobrem přes 102 000 Kč

Zlínský kraj proplatí žadatelce z Uherskohradišťska škodu ve výši 102 300 korun, kterou jí na dřevinách způsobili bobři evropští. Novinářům to řekl hejtman Jiří Čunek. Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí hejtmanství dlouhodobě, peníze dostává ze státního rozpočtu.

Bobr páchá v regionu škody především na lesních porostech a na ochranných hrázích. Hejtmanství vyplácí náhrady za škody způsobené také dalšími zvláště chráněnými živočichy. Ročně jde obvykle o statisíce korun, za celý loňský rok šlo o částku 668 000 korun. "Většinou jde o škody způsobené vlkem, medvědem, vydrou či právě bobrem," uvedla krajská radní Margita Balaštíková, která zodpovídá za oblasti životního prostředí a zemědělství. Kraj dříve proplácel i vysoké škody způsobené kormorány.
Bobr ve druhé polovině minulého století z přírody na Moravě vymizel. Znovu se v ní objevil až před zhruba 20 lety, kdy bobry vrátili do přírody rakouští ekologové. Bobří rodiny postupovaly proti proudu řeky Moravy. Jejich velké kolonie lze nalézt na soutoku řek Moravy a Dyje u Břeclavi, v Lednicko-valtickém areálu a Podyjí. Ve Zlínském kraji jich je nejvíc na Uherskohradišťsku.
Lidé mají na náhradu škody, způsobené zvláště chráněnými živočichy, nárok ze zákona. Žadatel musí podat žádost do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a také dodat protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. Pokud se škoda stane na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem Agentura ochrany přírody a krajiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down