Výbor podpořil zjednodušení povolování malých vodních děl

Poslanci sněmovního zemědělského výboru podpořili návrh novely, podle které by mohla malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zachycování vody vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Pro jejich budování by podle stavebního zákona stačil územní souhlas místo územního rozhodnutí. Podpořili také pozměňovací návrh poslance Josefa Kotta, podle kterého by mohla mít malá vodní díla do dvou hektarů povolovaná v tomto režimu výšku hráze 2,5 metru, nikoliv 1,5 metru, jak novela původně předpokládala.

Pokud by výška hráze činila 1,5 metru, tak vodní sloupec u ní by byl podle Kotta maximálně do jednoho metru. Vody by tak nemuselo být dost na využití například na závlahy. S pozměňovacím návrhem nesouhlasili zástupci ministerstva životního prostředí ani ministerstva pro místní rozvoj. Návrh novely z pera poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD vychází ze záměru, který loni v létě předložil ministr zemědělství Miroslav Toman. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko, měla k němu ale výhrady. Pro terénní úpravy by navíc nemělo být nutné ani ohlášení, ani stavební povolení.
Oba druhy staveb by navíc měly získat výjimku ze stavebního zákona, který uvádí, že územní souhlas je možné vydat jen v případě, pokud je záměr v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše, poměry v území se podstatně nemění a záměr nevyžaduje nové nároky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu. Nově by mělo podle poslaneckého návrhu platit, že stavební úřad vysloví souhlas, pokud bude mít od vodoprávního úřadu kladné stanovisko.
Vládě se však nelíbí například dvouhektarový limit pro vodní díla. Považuje ho za předimenzovaný pro zjednodušující postupy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down