Úspěšný rok z pohledu vývozních statistik hlásí podobně jako pivovary i české a moravské sladovny. Ty v roce 2018 vyprodukovaly 547,5 tisíce tun sladu, což bylo o 0,2 procenta více než v roce předchozím. Do zahraničí se ho vyvezlo 248 tisíc tun, což odpovídá 45 % celkové produkce českého sladu a meziročnímu nárůstu o 4,8 procenta. Uvedl to generální ředitel Sladoven Soufflet a člen předsednictva Českého svazu pivovarů a sladoven Richard Paulů na výroční tiskové konferenci svazu.
„Pod výsledky českého sladařství v roce 2018 se podepsalo velmi teplé počasí, které přineslo nižší sklizeň sladovnických ječmenů, ale i vyšší poptávku po sladu. Kvalita ječmene byla poznamenána především vyšším obsahem bílkovin a v některých oblastech i menším zrnem. Na druhou stranu jsme díky nižšímu srážkovému úhrnu zaznamenali menší výskyt plísní,“ uvedl Paulů.
Roli nejvýznamnějšího obchodního partnera tuzemských sladoven si podle Paulů i loni udrželo Polsko, kam se vyvezlo přes 90 tisíc tun sladu, což odpovídá 37 procentům celkového exportu. Za Polskem následovalo Německo s podíle 13 procent a dále pak Rakousko s deseti procenty a Japonskem s osmiprocentním podílem. Výrazněji klesl vývoz sladu do Velké Británie a Maďarska, naopak nejdynamičtější meziroční nárůst zaznamenal vývoz do Rumunska a rostl export i do zcela nových destinací, jakými jsou Nigérie, Panama nebo Kolumbie. Celkem se český slad vyvezl do 47 zemí.
Pokud jde o import, slad se k nám vozí především ze Slovenka, ale není nijak významný, na tuzemské výrobě piva se podílí pouze ze 2,8 procenta.
Česká republika je pátým největším výrobcem sladu v Evropské unii a podílem šesti procent na jeho celkové unijní produkci. Na světovém trhu pak drží dvouprocentní podíl.