Celosvětová produkce vína v loňském roce vzrostla o 17 procent na téměř rekordní objem 292,3 milionu hektolitrů. Tento vývoj ale nenásleduje poptávka, jejíž růst se zastavil. Uvedla to Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno (OIV). Výsledek je lepší, než činily odhady z loňského podzimu.
Vývoj v loňském roce ostře kontrastuje s rokem 2017, kdy se produkce vína v důsledku extrémního počasí v Evropě, včetně sucha a bouří, propadla na minimum za 60 let.
O zvýšení produkce se loni zasloužila především trojice evropských zemí, které náleží k největším producentským státům ve světě, a to Itálie, Francie a Španělsko. Všechny tři zaznamenaly nárůst nejméně o 13 procent nad své pětileté průměry.
OIV odhaduje, že celosvětová spotřeba vína byla vloni zhruba stejná jako v předcházejícím roce. Snížila se pouze mírně, a to na 246 milionů z 246,7 milionu hektolitrů. Hektolitr odpovídá zhruba 133 standardním lahvím vína, poznamenala agentura Reuters. OIV ale upozorňuje, že data o spotřebě jsou vzhledem k nekompletním datům předběžná. Loni na podzim OIV odhadovala, že loňská produkce vzroste o 12 procent na 282 milionů hektolitrů.
Mezi dvacítkou největších zemí z hlediska spotřeby vína byl největší pokles zaznamenán v Číně, kde se spotřeba snížila o 6,6 procenta na 18 milionů hektolitrů. Francouzští vývozci odhadují, že vývoz vína a lihovin na čínský trh loni klesl o 14,4 procenta po růstu o 24,5 procenta v roce 2017. V Rusku se spotřeba vloni naopak o 6,9 procenta zvýšila a dosáhla 11,9 milionu hektolitrů.*