Inflace v eurozóně zpomalila

Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu meziročně zpomalilo na 1,4 procenta z 1,5 procenta v únoru, inflace se tak dále vzdálila dvouprocentní cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB). V celé Evropské unii roční míra inflace zůstala v březnu na únorových 1,6 procenta. Konečná data za březen dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

V březnu loňského roku byla roční míra inflace stejná jako letos, v eurozóně činila 1,4 procenta a v EU 1,6 procenta. Nejnižší inflace byla v lednu v Portugalsku (0,8 procenta) a v Řecku (1,0 procenta). Na druhém konci spektra figuruje Rumunsko s inflací 4,2 procenta, Maďarsko s 3,8 procenta a Nizozemsko s 2,9 procenta. Česká republika byla podle měření Eurostatu nad evropským průměrem, ceny se zde v lednu meziročně zvýšily o 2,6 procenta po růstu o 2,4 procenta v únoru.
V eurozóně nejvýrazněji přispěly k růstu inflace ceny energií, služeb, potravin, alkoholu a tabáku. Takzvaná jádrová inflace v březnu klesla na 1,0 procenta z 1,2 procenta v prosinci. Jádrová inflace nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií a je důležitým indikátorem pro měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB).
ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů, kterým inflaci několik let podporovala. Do ekonomiky jeho prostřednictvím napumpovala 2,6 bilionu eur (66,79 bilionu Kč). Nadále však hospodářský růst a inflaci v eurozóně povzbuzuje nulovou základní úrokovou sazbou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down