Regionální samosprávy by měly podle premiéra Andreje Babiše přijmout opatření k odpovědnému nakládání s vodou a nečekat na pokyny vlády. Rychlé změny k lepšímu v boji se suchem se podle něj nedají očekávat, je nutná dlouhodobá systémová práce na změně situace. Premiér to uvedl na konferenci Ochrana vody v přírodě, kterou pořádají zemědělští odboráři dohromady s Agrární komorou ČR.
Premiér dodal, že si jeho kabinet uvědomuje, že spolu s nástupem sucha přicházejí i další problémy jako kůrovcová kalamita nebo škůdci, kteří se dříve na českém území nevyskytovali. Babiš připomněl, že vláda v tomto týdnu schválila návrhy ministerstva zemědělství a životního prostředí na zahájení prací na obnově vodních toků v povodí Rakovnického a Kolešovického potoka na Rakovnicku. V následujících letech by za první fázi přípravy staveb přehrad Senomaty, Šanov a Kryry měl stát zaplatit 554 milionů korun.
Pokud letos bude pokračovat podobné sucho jako loni, pocítí škody podle Babiše nejenom zemědělci a lesníci, ale také energetici například v severních Čechách.
Stát by měl nyní začít posuzovat, zda se vyplatí přivádět do kryrské nádrže vodu z Ohře. Pokud vše půjde podle stávajících záměrů, budou tyto tři nádrže včetně přivaděčů mezi kryrskou nádrží a Rakovnickým a Kolešovickým potokem a první etapy přírodě blízkých opatření stát 3,41 miliardy korun. Přivaděč vody z Ohře by stál další peníze.
Ministr životního prostředí Richard Brabec dodal, že se ČR v současnosti dostala do situace, kterou původně předpokládali klimatologolové pro rok 2040 až 2050. "Možná jsme to viděli v nějakých filmech, ve světovém rozměru ve science fiction, ale nic nenasvědčuje tomu, že by se ten trend měl změnit," řekl ministr. V současnosti se očekává, že se zkrátí jaro a podzim, srážky budou více přívalové. Rozsah zemědělského sucha v České republice se za poslední měsíc trvale zvětšuje. Zasáhlo v podstatě celou zemi a třemi nejhoršími stupni sucha ze šesti trpí již téměř polovina území.
Je jasné, že po zcizení polí likvidaci členů rodinných farem, kteří si s přírodou rozuměli bude náprava těžká. Humidní vrstva vznikala 10 000 let! Žido-bolševici ve státní správě ji zničili řádově letech. Citlivý vztah k půdě je nákladnější než agro-chemický-průmyslové rabování většinou pronajatých polí.
Jsem rutinní autorizovaný vodohospodářský a krajinný inženýr. Po zřejmých hrubých, které se čitelně projevily již při apokalyptických letních povodních Morava1997 a Čechy 2002 nenásledovala analýza příčin, aby se již neopakovaly, ale podlá persekuce těch, kteří pracovali na nápravě a CHAMTIVĚ zcizení dotací určených na řešení vodohospodářského předefinování zemědělských ploch a vytrávení 75% ptactva a půdních organismů.