Domácí spotřeba biopotravin v roce 2017 byla 3,33 miliardy korun, meziročně tedy vzrostla o 30,5 % a byla nejvyšší od roku 2008. V Evropě je tento nárůst 10,5 %. Vyplývá to z dotazníkového šetření mezi výrobci a distributory biopotravin registrovanými na Ministerstvu zemědělství (MZe) k 31. 12. 2017. Výsledky průzkumu, který dělá Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), shrnuje Zpráva o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2017. Nejvíce biopotravin nakoupili čeští spotřebitelé v maloobchodních řetězcích, tedy v supermarketech a hypermarketech, kde za ně utratili 1,4 miliardy korun. Aktuálně o tom informuje tisková zpráva MZe.
Domácí spotřeba biopotravin v roce 2017 byla 3,33 miliardy korun, meziročně tedy vzrostla o 30,5 % a byla nejvyšší od roku 2008. V Evropě je tento nárůst 10,5 %. Vyplývá to z dotazníkového šetření mezi výrobci a distributory biopotravin registrovanými na Ministerstvu zemědělství (MZe) k 31. 12. 2017. Výsledky průzkumu, který dělá Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), shrnuje Zpráva o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2017. Nejvíce biopotravin nakoupili čeští spotřebitelé v maloobchodních řetězcích, tedy v supermarketech a hypermarketech, kde za ně utratili 1,4 miliardy korun.
„K rozvoji výroby biopotravin a ekologického zemědělství přispívá naše Ministerstvo formou dotací na ekologicky obhospodařované plochy a bodového zvýhodnění pro výrobce biopotravin v rámci Programu rozvoje venkova. Podporujeme například i výzkumné projekty. V roce 2017 šlo na projekty se zaměřením na ekologické zemědělství 29,7 milionu korun. Stranou nezůstáváme ani v osvětové a propagační činnosti, kdy každoročně pořádáme kampaň Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů v roce 2017 činil 1,17 % a průměrná roční spotřeba vzrostla na 314 Kč na obyvatele. Vysoký meziroční nárůst byl zčásti způsoben zahrnutím většího počtu povinně registrovaných subjektů v ekologickém zemědělství do šetření.*