Stát by mohl hradit veškeré náklady na ochranu užitkových zvířat

Stát by mohl chovatelům hradit veškeré náklady na zabezpečení hospodářských zvířat proti vlkům, medvědům, rysům a jestřábům. Česku to schválila Evropská komise, potvrdit to ještě musí monitorovací výbor operačního programu Životního prostředí (OPŽP). V tiskové zprávě o tom informovala Asociace ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR).

"Doufám, že stoprocentní podpora bude pro chovatele motivací, aby si svá stáda aktivně zabezpečovali. Zkušenosti z Německa, kde mají s návratem vlků delší zkušenosti, ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy," řekl ředitel AOPK ČR František Pelc. Podle něj nejlépe zvířata ochrání ohradník a pastevecký pes. "Výsledky studií ukazují, že správně nainstalovaný ohradník pomůže zabránit zhruba 85 procentům vlčích útoků," doplnil.
AOPK ČR připravila pro ministerstva životního prostředí a zemědělství plán, jak omezit střety mezi vlky a lidmi. Ministerstva o něm jednají. Součástí plánu je návrh na kompenzaci za náklady na povinný veterinární posudek, kafilérii a škodu za zaběhnuté kusy po útoku vlků. Plán byl připraven na základě výzvy evropských komisařů pro životní prostředí a zemědělství. V dopise členským státům podle AOPK ČR zdůraznili, že ochrana vlků je společným evropským zájmem a lov vlků není řešením.
Ve výzvě OPŽP pro prevenci škod způsobených zvláště chráněnými druhy zvířat, jako jsou právě vlk, medvěd, rys a jestřáb, mohou nyní zemědělci žádat o podporu až 80 procent nákladů do 6. ledna 2020. Celkem 40 milionů korun je připraveno na budování elektrických ohradníků, zdvojení pevné ohrady, zřízení fotopastí a pořízení štěněte pasteveckého psa. V případě jestřábů je peníze možné použít na síť na ochranu drůbeže. Pokud OPŽP v červnu změnu podpory schválí, bude tato výzva podle mluvčí AOPK ČR Karolíny Šůlové rozšířena na slíbených sto procent.
Vlci podle AOPK ČR migrují hlavně do Beskyd a Bílých Karpat. Vyskytují se ale i na Kokořínsku a na Broumovském výběžku. Přicházejí také do severních a severozápadních Čech a do Krušných hor. Nejvíce nahlášených hospodářských zvířat, hlavně ovcí, zatím vlci usmrtili v Královéhradeckém, Ústeckém a Plzeňském kraji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down