Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu, že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou 1,15 miliardy korun. Zároveň jedná s Evropskou komisí a Ministerstvem financí o uvolnění dalších 3 miliard, aby měli vlastníci z čeho financovat péči o lesy. Informovalo o tom ministerstvo v tiskové zprávě.
„Lesy mají celospolečenský význam a my musíme dělat všechno, abychom omezili kůrovcovou kalamitu. Proto Ministerstvo připravuje novou podporu pro nestátní vlastníky, kteří se dostali do obtížné situace kvůli propadu cen jehličnatého kůrovcového dříví a nejsou schopni zajistit obnovu lesů a řádnou péči o ně. U Evropské komise domlouváme souhlas s touto podporou a zároveň jednáme i s naším Ministerstvem financí, aby potřebné tři miliardy korun na záchranu českých lesů uvolnilo ze svého rozpočtu,“ řekl ministr Toman.
MZe každoročně zvyšuje objem vyplacených podpor lesního hospodářství ze státního rozpočtu. V roce 2017 to bylo 650 milionů korun, loni 700 milionů, letos plánuje poskytnout přibližně 1,15 miliardy korun. „O polovinu jsme navýšili příspěvky na obnovu lesa a zajištění porostů melioračních a zpevňujících dřevin, které mají příznivý vliv na stav půdy. Zavedli jsme podporu základních přípravných dřevin, jako jsou bříza, jeřáb nebo olše. Máme nový finanční příspěvek na ochranu lesa před hmyzími škůdci, který podporuje mechanickou a chemickou asanaci kůrovcového dříví,“ uvedl ministr Toman. Na každou sazenici melioračních a zpevňujících dřevin přispívá MZe částkou 12 korun, zatímco na sazenice základních dřevin jen 4 koruny.
MZe přijalo v dubnu opatření obecné povahy, díky kterému je možné ponechat v lese stromy, ze kterých už kůrovec vylétl. To umožní vlastníkům lesů, aby přednostně zasáhli tam, kde má ještě boj proti kůrovci smysl. Prodloužila se také lhůta k zalesnění kalamitních holin až na 5 let.*