Pěstitelské pálenice v ČR, kterých je téměř 6000, vyrobí díky loňské nadprůměrné úrodě ovoce rekordní objem destilátů za posledních deset let. Některé pálenice přitom loňskou úrodu stále ještě zpracovávají. Unie destilatérů ČR odhaduje výrobu ve fiskálním roce od loňského 1. července do letošního 30. června na zhruba 12 milionů litrů padesátiprocentní kořalky, to je meziročně asi o 50 procent více. Uvedl to předseda unie Václav Šitner.
"Meziroční nárůst se ale nedá přesně říct, protože nikdo neví, jak dlouho ještě pálenice pojedou. Některé budou pracovat třeba ještě měsíc," uvedl. Fiskální rok od 1. červenec 2018 až 30. červen 2019 bude podle Šitnera za poslední desetiletí jeden z nejlepších. Před 15 a 20 lety byly podle něj takové roky ale běžné.
Produkce pěstitelských pálenic je závislá na úrodě. "Minulý rok byl hodně špatný na meruňky, které se na Moravě vůbec neurodily, a částečně na třešně. Ale dohnaly to švestky, jablka a hrušky," řekl Šitner. U těchto druhů byla nadúroda. Hlavně švestky se loni dostaly na úroveň hrušek a na 50 procent výnosu jablek.
Produkce pálenic v nadcházející sezóně bude podle Šitnera určitě nižší, i když se zatím nedá odhadnout. "Deště nevadí, sucho se týká i ovocných stromů. Je ale nepříznivé, že hodně stromů pomrzlo," řekl.
V Česku je evidováno 584 pálenic. "Teď už počet moc neroste, ročně přibývá čtyři pět pálenic," řekl Šitner. Asi čtyři pětiny produkce je na Moravě a pálenice vlastní většinou rodiny.
Výrazný nárůst zakázek loni zaznamenala například pěstitelská pálenice v Těšeticích na Olomoucku. Počet zákazníků byl trojnásobný a vůči standardní sezóně dvojnásobný, řekl provozovatel Jiří Omelka. Ovoce bylo dost a spektrum kvasů bylo hodně pestré.*