Spotřeba přípravků na ochranu rostlin loni klesla o 8,8 procenta

Spotřeba přípravků na ochranu rostlin, jako jsou pesticidy, loni klesla o 8,8 procenta na 11,7 milionu kilogramů. V předchozích čtyř letech vždy překročila 12 milionů kilogramů, v roce 2014 i 13 milionů kilogramů. Spotřeba účinné látky glyfosát, která se používá například v přípravku RoundUp, pak loni klesla zhruba o čtvrtinu na necelých 559 tisíc kilogramů, uvádí výroční zpráva, kterou dnes dostane pro informaci vláda. Nejvíce meziročně klesla spotřeba přípravků na ochranu rostlin u herbicidů a desikantů, zhruba o deset procent, a u fungicidů o osm procent. Naopak nárůst o 23 procent byl u biopreparátů a o 14 procent u rodenticidů.

Podporujeme precizní zemědělství, zakázali jsme předsklizňovou aplikaci glyfosátu u plodin, které jsou určené pro potravinářské využití, spustili jsme pilotní projekt pro šetrné hospodaření zemědělců v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov. Nově jsme také vytvořili dotační titul pro pěstitele cukrové řepy zaměřený na mechanickou likvidaci plevele, která nahradí plošný chemický postřik," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Ministerstvo podle něj hledá nové způsoby, jak snižovat používání přípravků na ochranu rostlin.

Ministerstvo také přerozděluje peníze pro pěstitele, kteří využijí biologickou ochranu rostlin místo ochrany chemické. V posledních letech se v tomto dotačním titulu vyplacené částky zvyšují, loni šlo o více než deset milionů korun.  Stát rozhodl, že zakáže užívání glyfosátu na dozrávání a vysušování rostlin, které se využívají pro potravinářské účely. Původně ministerstvo hovořilo o plošném zákazu, nakonec se pro to úřad nerozhodl, protože v ČR není méně škodlivá náhrada. Plošný zákaz do budoucna však ministr nevylučuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down