Státní podnik Lesy České republiky letos hodlá zvýšit počet vysázených stromků při zalesňování o pětinu na nejméně 55 milionů kusů z loňských 46 milionů. Obnovu lesů, která stojí miliardy korun ročně, podnik v současné době rozsáhlé kůrovcové kalamity považuje za prioritu. "Pokud budou příhodné přírodní podmínky, vysadíme stromků i více, v této oblasti šetřit nebudeme," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.
Aktuálně podnik eviduje asi 22 tisíc hektarů holin, z nichž je 16 tisíc hektarů po kůrovcových těžbách. Loni a letos se státním lesům podařilo obnovit 9500 hektarů lesa po kůrovcové těžbě. "Kalamitní plochy obnovujeme průběžně. V oblastech, které nepatří do takzvané červené zóny vymezené opatřením obecné povahy, dodržujeme zákonnou lhůtu obnovy do dvou let po těžbě. V červené zóně, v níž současný rozsah přesahuje kapacitní možnosti smluvních partnerů, počítáme s obnovou do tří až čtyř let," řekla Jouklová.
Loni Lesy ČR investovaly do pěstebních prací a obnovy lesa 2,15 miliardy korun, v plánech pro letošní rok měly 2,4 miliardy korun a v roce 2020 zhruba 3,2 miliardy korun. Skutečné investice do pěstebních prací ale budou podle Jouklové vyšší. "Na letošní podzimní zalesňování jsme původně stanovené finanční limity uvolnili," uvedla mluvčí.
Podíl smrku v nové výsadbě Lesy ČR dlouhodobě snižují. "Za posledních deset let se podíl smrku snížil asi o 15 procent na současnou úroveň asi 30 procent," řekla Jouklová. Na kalamitních plochách podle ní připadá na smrk 30 procent, na buk 25 procent, dubu je 15 procent, borovice deset procent, zbytek tvoří ostatní dřeviny. "Při obnovách lesa maximálně využíváme přirozenou obnovu všech dřevin. Cílem je dosáhnou třicetiprocentního podílu přirozené obnovy," uvedla mluvčí.*