Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů. Dnes se bude zprávou zabývat vláda. Nejvýrazněji překračují limity pesticidy, které do vody zanáší vodní eroze.
Nejvýraznějšími ukazateli znečištění podzemních vod porovnáním s limitními hodnotami jsou podle zprávy pesticidy, zejména pak herbicidy používané pro ošetřování řepky, kukuřice a řepy, dále pak anorganické látky, organické látky a kovy, jako je baryum, mangan, arzén nebo kobalt.
Vodní erozí je v ČR ohrožena více než polovina ze skoro 4,2 milionu hektarů plochy zemědělské půdy. Finančně vyčíslená ztráta 21 milionů tun ornice ročně může činit deset miliard korun. Ministerstvo zemědělství od ledna zpřísnilo ochranu půdy proti erozi. Plochy spadající do ochrany se zvětšily na 25 procent výměry zemědělské půdy, dříve byly na 10,5 procenta. Zemědělci, kteří pěstují rizikové plodiny na mírně erozně ohrožených půdách, musí mít širší ochranné pásy, na kterých se pěstují vhodné plodiny jako pícniny nebo tráva. Dříve musely mít šířku minimálně 12 metrů, od ledna to je 22 metrů.
Od příštího roku také začne platit, že pokud bude půda ohrožena erozí, budou moci zemědělci v létě pěstovat plodiny v kuse maximálně na 30 hektarech, jinak přijdou o část dotací. Podle ministerstva se opatření dotkne zhruba čtvrtiny orné půdy s výměrou téměř 600 tisíc hektarů a 2300 podniků nebo fyzických osob, které na nich hospodaří. Jde o jeden z kroků, jak omezit erozi, ale i například dopady srážek a následných povodní.*