Ochrana vody je prioritou současné vlády

Pro větší ochranu vody by se mohl připravit samostatný ústavní zákon. Do Ústavy ČR se pravděpodobně nebude zasahovat. Vytvoření samostatného ústavního zákona po vzoru ústavního zákona o bezpečnosti státu doporučili experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (UK) jako jednu z variant. Na setkání s novináři o dnes po jednání pracovní skupiny informovali ministři zemědělství a životního prostředí Miroslav Toman a Richard Brabec. Toman zdůraznil, že ochrana vody je prioritou současné vlády.

Jakýkoliv zásah do ústavy je podle ministrů vážným krokem, který se musí dělat promyšleně.  Proto si Ministerstvo zemědělství nechalo od UK vypracovat analýzu, která by měla obsahovat i rozbor souvisejících zákonů. Finální text by měl být hotový nejpozději v polovině října, do začátku listopadu navrhnou ministerstva další postup. V listopadu by se k jednotlivým opatřením pak měl pořádat další expertní kulatý stůl. Podle Brabce se shodli, že další debata o ochraně vody nebude politická. „Shodli jsme se, že nechceme dát deklaraci, abychom vyhověli společenské poptávce a změnili ústavu, chceme vodu reálně více chránit,“ dodal ministr životního prostředí. „Ústava ČR je poměrně stručný dokument a posílená ochrana přírodních zdrojů by do systematiky ústavy a její podoby nezapadala. Podobně je tomu v případě zásahu do Listiny základních práv a svobod, protože část nové úpravy bude mít charakter úkolů pro stát na území samosprávy,“ prohlásil Toman. Naproti tomu samostatný ústavní zákon může podle něj obsahovat jak práva jednotlivce, tak povinnosti a úkoly pro stát a územní samosprávy. Rovněž může obsahovat obecné i detailní pasáže. „Obsah nového ústavního zákona je věcí další diskuse, nicméně mohl by zakotvit například právo jednotlivce na přístup k cenově dostupné pitné vodě pro uspokojení základních osobních potřeb, úkol provozovat vodovody a kanalizace by svěřil státu a územním samosprávám nebo by zdůraznil nezbytnost ochrany vody, půdy, lesů a krajiny při veškeré činnosti veřejné moci i jednotlivců,“ řekl Toman s tím, že detaily by stanovily jednotlivé prováděcí zákony.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down