Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal v sobotu v poledne v Mnichově 186. ročník Oktoberfestu. Tradiční pivní festival, na který už od rána proudily desetitisíce lidí, by do 6. října mělo navštívit kolem šesti milionů hostů. Nejspíš zde znovu vypijí přes sedm milionů litrů piva, které je letos opět o něco dražší než před rokem.
Mnichovský primátor Dieter Reiter podle tradice narazil první sud ve velkém festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. Na dva údery zarazil pípu dřevěnou palicí do sudu a mohl zvolat "O'zapft is!" (Je naraženo). Další Reiterovou slavnostní povinností byl přípitek se šéfem bavorské vlády Markusem Söderem, a pak už stanem zněla oblíbená píseň pivních festivalů Ein Prosit (Na zdraví) a na stolech hostů se začaly množit tupláky piva.
Do areálu Tereziánské louky si už od sobotního rána v příjemném a slunečném počasí našly cestu desetitisíce lidí. Návštěvníků bylo tolik, že některé festivalové stany musely ještě před oficiálním začátkem Oktoberfestu přestat vpouštět další hosty. Ti, kteří zůstali venku, si před polednem mohli vychutnat slavnostní průvod kapel a ozdobených vozů. Velká část návštěvníků dorazila v tradičním oblečení - ženy v pestrobarevných dirndlech a muži v kožených kalhotách.
Za litrový tuplák piva návštěvníci letos zaplatí mezi 10,80 a 11,80 eura (280 až 306 korunami). Ještě loni se ceny zlatavého moku tradičních mnichovských pivnic Augustiner, Paulaner, Spaten, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu pohybovaly mezi 10,70 a 11,50 eura. Podobné zdražování je na největším pivním festivalu světa běžnou záležitostí.
Normou se v posledních letech stala také zpřísněná bezpečnostní opatření. I letos je celý areál festivalu oplocen. Na návštěvníky u vstupu čekají kontroly, přes které se například s batohem, velkou taškou a nově ani s elektrokoloběžkou nedostanou. Na bezpečnost dohlíží 49 kamer a na 600 policistů.*