Strategie pro řešení otrav živočichů se nebude zabývat problematikou olova

Vláda se ve středu nebude zabývat Národní strategií pro řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů pro příští desetiletí, Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes oznámilo, že ji přepracuje. Strategie nebude řešit problematiku olova, což dříve kritizovalo mnoho zájmových spolků.

"V pátek jsme se dohodli s našimi partnery, že problematika olova ve strategii řešena nebude. Ministerstvo životního prostředí nejdříve zadá studie konkrétních dopadů vnosu olova do životního prostředí přímo v ČR. Znovu jsem zástupcům všech asociací a sdružení potvrdil, že MŽP je proti plošnému zákazu používání olova ve střelách i rybářských olůvkách, a takto také bude nadále MŽP vystupovat při jednáních, která se povedou v Evropské komisi," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Na problém, podle kterého by se mělo používání olova v přírodě omezit, dlouhodobě upozorňovali například myslivci nebo rybáři. Podle původního znění strategie plánovalo ministerstvo v příštím roce vyzvat myslivce a rybáře, aby dobrovolně přešli na bezolovnaté střelivo při lovu zvěře a bezolovnaté zátěže při lovu ryb a přispěli svými zkušenostmi k diskusi o odklonu od používání jedovatého olova. O dva roky později chtělo uzavřít s myslivci, rybáři a ochránci přírody memorandum o dalším postupu. Před měsícem sněmovna odmítla snahu plošně zakázat v EU olověnou munici, přičemž zákaz by se měl podle navrhovaných unijních pravidel týkat i rybářských olůvek. Podle ministrů by plošný zákaz ohrozil obranyschopnost země. Sněmovna tak reagovala na zprávu Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), která doporučila olovo ve střelivu a rybářství zcela zakázat a socioekonomické dopady označila za přijatelné. Na předkládání připomínek agentura stanovila lhůtu do půlky letošního prosince. Podle kritiků záměru neexistuje vhodná alternativa olověného střeliva. Argumentují tím, že užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo. Dokument se vedle olověného střeliva věnuje problematice otrávených návnad a dalších způsobů nelegálního zabíjení, otravám insekticidy a škodlivému vlivu veterinárních léčivých přípravků na volně žijící živočichy. Strategie má vytvořit rámec pro prevenci a řešení případů nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů. Jedním z navrhovaných opatření je vytvoření evidence zabitých živočichů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down